Menu
bezplatná infolinka: 0800 199 060

Pomôžeme Vám s vybavením.

Zadajte prosím Vaše kontaktné údaje. Budeme Vás hneď informovať.

Obhliadka a projekt
v rámci SR zdarma.

Zadajte prosím Vaše kontaktné údaje. Budeme Vás informovať.

Zaujímavosti
              

Vybrať si tropný zdvihák alebo pozemný zdvihák?

Vybrať si tropný zdvihák alebo pozemný zdvihák?

Priznám sa, že keď som prvýkrát dostala túto otázku, zostala som zarazene pozerať. Videla som oba, ale povedať, v čom spočívajú výhody, či nevýhody jednotlivých typov, týmto som sa nikdy nezaoberala. Nastal čas, aby som sa zaoberať začala.

Chcela by som sa Vám priznať, že keď som prvýkrát dostala túto otázku, zostala som zarazene pozerať. Videla som oba, ale povedať, v čom spočívajú výhody, či nevýhody jednotlivých typov, týmto som sa nikdy nezaoberala. Nastal čas, aby som sa zaoberať začala.

Čo je veľmi dôležité, odpadá náročná manipulácia s pacientom. Pamätám si ako ma prekladali na ležiaci vozík, na ktorom ma kúpali – sestričky po kolená mokré i na kúpacie lehátko, kam ma preložili a odviezli ma do kúpeľne. Poviem vám, že úžasný zážitok to ani v jednom prípade nebol. 

Pred časom som zdieľala nemocničnú izbu s dievčaťom, ktoré týždeň nik neosprchoval, pretože na vozíku ju do sprchy odviezť nevedeli a vymýšľať čosi viac sa nikomu nechcelo. A tak ju iba umývali na posteli. Dosť blbá predstava, že? Mala šťastie, že bol začiatok apríla a nie polovička júla.

Moja známa má pre svoju imobilný dcérku mobilný zdvihák. Videla som ho odparkovaný pri jej posteli. Hoci má dievčatko o pár rokov viac, ako moja zdravá dcérka, sú zhruba rovnako veľké, ak už ju moja dcéra neprerástla. Dom majú upravený tak, aby sa v ňom s dievčatkom vedeli pohybovať. Bohužiaľ, už sa taká narodila... Neviem, ako dlho potrvá, kým bude dievčatko väčšie a ťažšie, nepredpokladám, že to pôjde takou rýchlosťou ako u zdravého dieťaťa, čiže uznávam – im mobilný zdvihák vyhovuje. Ale čo my? Bežní dospelí ľudia, ktorí sa v zlomku sekundy ocitli na invalidnom vozíku alebo na polohovateľnej posteli? Čo s nami? Naše byty majú prahy, často sú podlahy pokryté kobercami a naša hmotnosť je násobkom čísla dvadsať. Čo v takomto prípade?

Osobne by som volila stropný zdvihák. Mnohí mi môžu oponovať. Ale ak uvážim hmotnosť mobilného zdviháku a svoju hmotnosť... Ak ma niekto pripne do stropného, môžem si nacvičovať chôdzu, viem si predstaviť moje deti, ktoré sú schopné zabávať sa s tým, že ma v jednej miestnosti vozia hore – dolu. Pri prechode cez zárubne je potrebné, aby bola dotyčné osoba vyššia ako osem alebo päťročné dieťa. A že majú v očiach mnohých zvrátený spôsob zábavy? Viete koľko sa pri takýchto veciach nasmejeme? Koľko krát ma vozili na polohovateľnej posteli a smiali sme sa nielen my, ale i okolie. Žiaľbohu, ich mama s nimi nevedela hrať bedminton, či futbal, ani ich neučila plávať...

Dnes pri otázke, ktorý zdvihák zvoliť, už určite neváham. Beriem ohľad aj na priestorové možnosti, koľajnice na strope miesto naozaj nezaberajú a dokonca, menej pozorný človek si ich ani nevšimne, nakoľko stropy sú biele, prevedenie koľajníc je tiež biele.

A naozaj, ako mi povedala kamarátka – ak Ťa do toho zapnú, vieš sa s ním pohybovať po miestnosti aj sama. Mám funkčné ruky, čiže tam už problém nie je.

Vždy budem vravieť, že ak by som o možnostiach, ktoré majú všetky imobilné osoby, vedela kedysi, nemusela som dva roky trpieť bolesťami, pretože niekde niekto mi pri zdvíhaní z postele potrhal šľachy na ramene a keď som to v slzách rozcvičovala, odpoveďou mi bolo, že sú aj horšie stavy odo mňa. Sú. Som nesmierne vďačná za to, s akými prípadmi sa môžem stretávať. A že im v mnohých veciach viem poradiť z trošku iného pohľadu ako to dokáže zdravý, hoc nesmierne empatický človek. 

Ak sa budeme rozhodovať medzi stropným a mobilným zdvihákom a máme k dispozícii strop alebo bočné steny, stropný zdvihák je naozaj lepšou voľbou. Ak niekto stále neverí, rada mu to osobne vysvetlím.


Autorka: Dagmar Sváteková

Dovoľte aby sme Vám poradili a kontaktujte nás na bezplatnom čísle: 0800 199 060 alebo na velcon@velcon.sk

←Naspäť

Výhody pre zákazníkov

Individuálne bezbariérové riešenia

Dokážeme Vám potrebné riešenie prispôsobiť na mieru, navrhnúť kombináciu rôznych produktov bezbariérového riešenia tak, aby zohľadňovali všetky Vaše potreby. A to najmä vďaka najširšiemu sortimentu zdvíhacích zariadení svetovej kvality.

ukáž viac →

Staráme sa o vás nonstop – Bezplatná linka

Každý z našich zákazníkov má k dispozícii bezplatnú infolinku, ktorá mu zabezpečuje 100% dostupnosť našich služieb nielen cez pracovné dni, ale aj víkendy a sviatky vrátane technickej a servisnej podpory.

ukáž viac →

Obhliadka, zameranie a vypracovanie projektu zdarma v celej SR

Velcon Vám ponúka zameranie, návrh projektu a tvorbu cenovej ponuky bezbariérového riešenia kdekoľvek na Slovensku. Dokonca Vám umožníme aj odskúšanie si vybraného schodolezu na Vašom schodisku. A to všetko – Bezplatne!

ukáž viac →

Povedali o nás naši klienti

   

Naši partneri

   
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • Logo
 • AV mobilita
Newsletter

Prihlásenie k odberu akcií a noviniek

Buďte s nami aj na sociálnych sieťach

Kontakt

Továrenská 368/40
976 31 Vlkanová (B.Bystrica)

Tel./Fax: 048 41 41 247

0800 199 060

velcon@velcon.sk

© 2013 VELCON. Všetky práva vyhradené - 0800 199 060
Created with passion by SCR Interactive